Türkiyenin suyu bitiyor

Su, hayatın kaynağı. İkame edilemyen yeri doldurulamalan bir doğal kaynak. Dünyanın  varlığını sürüdürebilmesi suyun  varlığına bağlı. Ancak su hızla tükeniyor. Çünkü sanayi , teknoloji büyüyor, gelişiyor, su tüketimi artıyor.

20’inci yüzyılda dünya nüfusu 19’üncü  yüzyıla oranla üç kat artmış. Su kaynaklarının kullanımı ise tam  altı kat artmış.

Bir insanın biyolojik ihtiyaçlarını karşılaması ve yaşamını sürdürebilmesi için,  günde en az 25 litre su tüketmesi gerektiği kabul edilir.

Ancak, çağdaş bir insanın sağlıklı bir biçimde yaşaması için gereken içme, yemek pişirme, yıkanma, çamaşır gibi amaçlarla kullanılacak su dikkate alındığında, kişi başına günlük ortalama kentsel su tüketim standardı 150 litreye çıkıyor.

Dünya genelinde bölgelere göre kişi başına su tüketim miktarları sanayileşmiş ülkelerde 266 litre.

Afrika’da 67, Asya’da 143, Arap ülkelerinde 158, Latin Amerika’da 184 litredir. Türkiye’de ise kişi başına günlük su tüketimi ortalama 111 litredir.

Bir ülkenin su zengini sayılabilmesi için, kişi başına düşen yıllık su miktarı en az 8000- 10.000 m3   arasında olmalıdır. Kişi başına düşen yıllık 1430 metreküplük kullanılabilir su miktarıyla Türkiye, sanıldığı gibi su zengini bir ülke değildir.

2030 yılında nüfusu 80 milyona ulaşacak olan Türkiye, kişi başına düşen 1100 metreküp kullanılabilir su miktarıyla, su sıkıntısı çeken bir ülke durumuna geleceği öngörülüyor.

Bu veriler göz önüne alındığında, 2050 ya da 2100 yılında, türkiye’nin çok ciddi bir su kriziyle başbaşa kalabilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !